NEMECKÝ INŠTITÚT TESTUJE UVC LED TECHNOLÓGIE KTORÉ NEMAJÚ NEGATÍVNY VPLYV NA POKOŽKU.

Blog Single

Nemecký výskumný inštitút Ferdinand-Braun-Institut (FBH) a Technische Universität Berlin (TUB) vyvinuli UV LED emitujúce UV žiarenie, ktoré je bezpečné pre pokožku. Tento úspech je zatiaľ komerčne nedostupný, ale bude testovaný vo výskumných strediskách medicíny v Nemecku.

FBH a TUB pracovali v rámci spoločného laboratória GaN Optoelectronics a vytvorili LED, ktoré dodávajú ďaleko UV svetlo pri vlnových dĺžkach okolo 230 nm a poskytujú výstupný výkon viac ako 1 mW. Podľa FBH svetlo nepreniká do živých vrstiev kože z dôvodu vysokého stupňa absorpcie. Preto sa očakáva, že pokožka nebude vôbec poškodená alebo bude poškodená tak málo, že prirodzené opravné mechanizmy kompenzujú účinok.

(zdroj: FBH)

Vedci dúfajú, že to pomôže zabiť patogény MDR bez akýchkoľvek dlhodobých vedľajších účinkov. V rámci projektu VIMRE (prevencia infekcie patogénmi odolnými voči viacerým liečivám prostredníctvom ožiarenia UVC) spoločnosť FBH vyvinula a vyrobila systém ožarovania obsahujúci rad 118 týchto LED na ploche 8 cm x 8 cm. Dosahuje maximálny výkon žiarenia 0,2 mW / cm2 s viac ako 90% rovnomernosťou na ploche 6 cm x 6 cm.

Prvý prototyp bol dodaný na dermatologické oddelenie Charity - Universitätsmedizin v Berlíne na kožné vyšetrenia. Ďalšie zariadenie bude čoskoro dodané Ústavu pre hygienu a životné prostredie medicíny Univerzitného lekárskeho centra Greifswald na objasnenie mikrobicídnej účinnosti. Spoločnosť VIMRE je financovaná nemeckým spolkovým ministerstvom školstva a výskumu (BMBF) ako súčasť konzorcia „Advanced UV for Life“ v rámci programu Twenty20.

Prístroj môže byť zaujímavý aj pre vírusy koróny, pretože môžu byť tiež deaktivované krátkovlnným UVC svetlom. Pretože sa SARS-CoV-2 replikuje v hltane v prvej fáze, zdá sa pravdepodobné, že sa takéto zdroje svetla použijú v tejto časti tela na prevenciu choroby COVID-19.