RASTÚCE SVETELNÉ APLIKÁCIE, KTORÉ SI V POSTPANDEMICKEJ ÉRE NEMÔŽETE NECHAŤ UJSŤ

Blog Single

V roku 2020 žijú ľudia na celom svete spôsobom, ktorý by nás nikdy nenapadol, kvôli pandémii COVID-19. Väčšina svetovej populácie strávila väčšinu času doma s prísnymi karanténními pravidlami. Dokonca aj teraz, keď sa v niektorých oblastiach obmedzenia zrušili, sa životný štýl ľudí pravdepodobne zmení navždy.

Aplikácie osvetlenia, ktoré veľmi súvisia s naším každodenným životom, odrážajú zmeny v správaní ľudí. Spoločnosť LEDinside tak v reakcii na vplyv COVID-19 vidí niektoré rastúce trendy v osvetľovacom priemysle.

Inteligentné osvetlenie kombinujúce aplikácie vnímania svetla a dezinfekcie

Inteligentné osvetlenie nie je ničím novým, ale v období po pandémii je možné ho integrovať s technológiou snímania a dezinfekčnou funkciou, ktorá riadi tok ľudí a zároveň znižuje infekčnosť chorôb.

Niekoľko dodávateľov technológie snímania spolupracovalo s tvorcami softvéru s cieľom vytvoriť platformu pre správu priestoru. Túto funkciu je možné kombinovať s inštaláciou osvetlenia vo verejných priestoroch, aby sa zachovali odporúčené rozostupy medzi ľuďmi a sledoval sa zdravotný stav jednotlivcov v reálnom čase.

(Obrázok:Signify)

Firma Signify, napríklad optimalizovali svoje softvérové aplikácie Interact Office, ktoré používateľom umožňujú používať pripojenú osvetľovaciu infraštruktúru na monitorovanie obsadenosti priestoru, teploty, kvality vzduchu a ďalšie. Na základe týchto údajov môžu majitelia kancelárií alebo budov identifikovať oblasti s vysokou premávkou, ktoré by sa mohli preventívne čistiť častejšie.

Populárne je aj dezinfekčné osvetlenie. Mnoho vedcov v súčasnosti pracuje na ultrafialovom žiarení, ktoré môže zabíjať patogény bez toho, aby ublížilo človeku. Žiarenie UVC sa považuje za možnosť a dodávateľ osvetlenia Healthe predstavil nový produkt založený presne na tomto žiarení na dezinfekciu životného prostredia.

Cirkadiánne osvetlenie na zlepšenie zdravšieho vnútorného života

Pandémia prinútila ľudí pracovať z domu a niektoré spoločnosti vrátane Facebooku a Twitteru teraz implementovali trvalú politiku na diaľku, čo znamená, že čoraz viac ľudí môže tráviť viac času doma. Viac pozornosti priťahuje cirkadiánne osvetlenie, ktoré podporuje ľudský cirkadiánny rytmus a pomáha ľuďom byť viac aktívnymi vo dne.

Výrobcovia LED čipov, ako sú Samsung, Nichia a Seoul Semiconductor, vydali celé spektrum LED pre aplikácie cirkadiánneho osvetlenia. Osvetľovacie spoločnosti ako Signify, BIOS, LEDVANCE a ďalšie uviedli na trh rôzne typy svietidiel s denným osvetlením, ktoré zlepšujú blahobyt ľudí.

Záhradnícke osvetlenie na zabezpečenie čistej a zdravej dodávky potravín

Nedostatok potravín je vážnym problémom počas blokovania hraníc krajín a prísnych prepravných obmedzení. Spôsoby zabezpečenia čistej a plynulej dodávky potravín sa tak stalo jednou z priorít vlád pričom sa zameriavajú na zlepšenie potravinovej sebestačnosti pre mnohých.

Keďže závody tovární zvyčajne veľmi závisia od umelých pestovateľských svetiel, nároky na záhradnícke LED osvetlenie rastú. V apríli investičný úrad v Abú Zabí ohlásil investíciu 100 miliónov USD na začatie projektov vertikálnych fariem v SAE. Singapur tiež uviedol, že bude tlačiť mestské poľnohospodárstvo, aby posilnilo miestne zásobovanie potravinami.